loader image

Gümrükleme & Depolama

Uluslararası taşımacılık hizmeti veren Point Lojistik, gümrükleme ve depolama hizmetlerini alabileceğiniz kapsamlı çözümler sunar.

Gümrükleme Nedir?

Yabancı ülkelere gönderilen malzemelerin sınırda, yani gümrük geçiş alanında bazı işlemlere tabi tutulmasıdır. Prosedüre uygun bir taşıma için birtakım süreçlerden geçirilir. Sahalardan geçiş esnasında devletle olan prosedürler olarak da düşünülebilir. Yani geçiş yapılan ülke kendi bünyesine hangi şartlarda malzeme alıyor vs. kontrolleri tamamlanır. Evraklarla ilgili ve olası risklere dair çok sayıda işlem söz konusu olacaktır.

Başka ülkelere gönderilen malzemelerin mantığı Türkiye Cumhuriyeti’ne girişi yapılan malzemelerde de benzer prosedürü vardır. Bu prosedür yasalara uygunlukla doğrudan ilgili bir durumdur. Gümrük bölgesine sadece karayolu değil aynı zamanda havayolu ve denizyolu da dahildir. Taşınacak mallarınızın gümrüklemesi ve bu süreçteki prosedürlerin takibi Point Lojistik tarafından sağlanmaktadır.

Depolama Hizmeti Nedir?

Gümrükleme işlemlerinin gerektirdiği bir hizmet olarak depolama işlemi zorunludur. Çünkü sınırda malzeme geçişi esnasında sırada bekleyen malların doğru şekilde depolanması sağlanmalıdır. Yani uzun sürebilen bir gümrük işlemi vardır ve bu esnada doğru yerde doğru şekilde bekletilme sağlanacaktır. Özellikle ithalatın yoğun olduğu alanlarda bu işlemlere daha fazla ihtiyaç olması muhtemeldir.

Kaçakçılık Faaliyetleri Açısından Gümrükleme

Ülkeler arasında malzeme taşınırken firmalar vergi ödemelerinden muaf olmak için kaçakçılık faaliyetlerine başvuru yapabilmektedir. Bu durum yasa dışı ticaret anlamına da gelir. Hangi sektörden olursa olsun yasa dışı durumların karşısında durarak firma seçimi yapıyoruz. Tüm lojistik faaliyetlerinin yasalara tam olarak uygun olması adına titizlikle süreçleri takip ediyor ve uluslararası nakliye kurallarından çıkmıyoruz.

Devletlerin kendilerine ait bağımsız bölümlerinde ürün giriş çıkışlarının kontrolü sağlanmakta ve bu alanda prosedürü bilen ekibimiz de sürecin başında takipte durmaktadır. Ülkeler için hayati öneme sahip bu durum, önemli güvenlik zafiyetlerini engelleyebilmek için önemlidir. Yani aslında vergiden de önce güvenliği teşkil eden malzemelerin kontrol edilebilmesi adına yasalara ihtiyaç vardır. Bir ülke başka ülkelerden gelen malzemeleri kontrol etmeden gelişigüzel bir şekilde kendi bünyesine alırsa sınır güvenliğinden de taviz vermiş olarak kabul edilir. Uluslararası taşımacılık faaliyetleri gümrükle uyumlu bir süreçle sunulacaktır.

TOP
Point Lojistik İthalat ve İhracat Telefon (0212 623 04 14)
Bizimle iletişime geçin ! Sizi yerinizde ziyaret edelim. İşletmenize en uygun çözümü sunalım.